You are here

Bytom 2018

Po dvoch zimných sprintoch a zimnej prestávke sme sa konečne dočkali a odštartovala nám aj tá klasická spartanská sezóna. Štartovací pretek sa konal v poľskom meste Bytom. Organizátori zvolili kombináciu úrovní Super a Sprint v jeden deň. Nevedno prečo však tieto závody neprilákali veľké množstvo účastníkov a na supri štartovalo cca 1300 pretekárov a na sprinte dokonca len cca 700 čo je teda na pomery Spartan Race dosť málo. My s EOR sme sa však do Poľska vydali v hojnom počte.Festivalka a teda aj štart aj cieľ sa nachádzali na okraji mesta , v nejakom golfovom stredisku. Hneď nám bolo jasné že peknej prírody si veľmi neužijeme. V okolí sa nachádzala aj baňa takže naozaj sme sa cítili ako v nejakej priemyselnej zóne. Prirodzené kopčeky tu neboli žiadne ale boli tu haldy štrku a zeminy v areáli bane takže aspoň takéto umelé kopčeky nás čakali. V golfovom aráli bolo aj zopár jazierok takže tu bola možnosť že si aj zaplávame. Śtart Supru bol naplánovaný na 8:00 a tak sa teda aj stalo. Bolo celkom chladno a z rána sa držala nad festivalkou aj taká jemná hmla takže väčšina z nás teda bežala viac oblečená ako obvykle. Začiatok bol opäť rýchlo rozbehnutý ako to už v Poľsku býva zvykom. Trať sa po pár sto metroch z golfového areálu stočila a vydali sme sa smerom k bani. Začiatok bol naozaj bežecký prvých pár kilometrov sme si preskočili a podliezli len klasické prekážky ako OUT , nejaké lezecké steny a podobne . Po chvílke sme sa dostali na okraj mesta k nejakým bytovkám a toto bola určite najškaredšia časť trate pretože na trati a v jej blízkosti bolo veľa odpadkov dokonca aj na trati bolo rozbité sklo a sklenené flaše. Po absolvovaní walker walku sme však naštastie z tohto odpudivého prostredia bežali preč a dostali sme sa do miestnych lesov ak by sa to dalo tak nazvať. Tu to už začalo byť zaujímavejšie pretože tu bolo dosť mokro a na trati bolo veľa blata takže to sťažovalo beh a výrazne spomaľovalo tempo. Opäť nasledoval úsek kde to bolo viac o behu , sem tam nejaká stena . invert wall a postupne sme sa už dostali do areálu baní kde už sme sa škriabali na rôzne násypy a haldy takže nejaké tie kopčeky tu boli. Prišla prvá náročnejšia prekážka a tou bol balance beam , nasledoval multirig ktorý bol z tých ťažších pretože to bola kombinácia aj lán aj kruhov . Po stairway to sparta sme absolvovalu dlhšiu viac menej bežeckú časť ktorá bola zaujímavá tým že sme bežali hore a dole po roznych násypoch a kopčekoch , následne po prekonaní takej menšej riečky ( voda však bola len cca po členky) a vybehnutí krátkeho ale strmého kopca nás čakal rope climb , neskôr A monkey bar , ostnáč , plate drag , A cargo a trať sa začala stáčať smerom k festivalke. Prišiel oštep ktorý opäť zamiešaval poradie , po oštepe nasledovala lezecká stena, ktorá bola dosť ťažká takže ste museli byť dosť opatrný. Tesne pred cieľom nás čakal olympus ktorý však organizátori výrazne oproti minulému roku zlahčili pretože doňho vyrezali diery ako úchyty takže to už nie je taká hrozivá prekážka ako minulý rok.Po olympuse bol už len hercules a veľké A cargo a vytúžený cieľ. Trať Supru merala 12,2 km a nastúpali sme 193 výškových metrov.Víťazný čas Peťa bol pod 1 hodinu takže to bol naozaj rýchly závod. Štart šprintu bol o 13:00 , počasie sa oproti ránu už zmenilo a vyšlo aj slnko takže miestami už bolo naozaj jarné teplé počasie čo nás všetkých potešilo , trať bola takmer totožná so suprom samozrejme o niečo skrátená a niektoré prekážky ako walker walk boli vynechané. Sprint meral 7km a nastúpali sme len niekolľko desiatok metrov. Tak isto sprint bol rýchly a víťazný čas bol okolo 33 minút. Prostredie teda v Bytome nebola žiadna krása ale nevadí myslím si že trať bola pekná a zaujímvá až na pár miest a hlavne opäť sme si vyskúšali nejaké nové prostredie v ktorom sme ešte nezávodili. A ako sme teda obstáli ? Na supri bral 1.miesto Peťo , 2.miesto Jakub a v TOP10 ich ešte doplnili na 4.mieste Dony a na 7.mieste Milan. Elitné tímy sme vyhrali ,zo žien v Elite brala tretie miesto po záverečnom súboji Blanka o sekundu pred Kiwinou a Lenka obsadila 5.miesto. V age groups bral Ondrej v M25-29 4 .miesto a Gabika vyhrala kategóriu W25-29. Na sprinte ktorý bol aj prvým pretekom CEU série sme si počínali podobne. Jakub vyhral , Peťo obsadil 4.miesto a v TOP10 este bol Dony ktorý bral 9.miesto. Elitné tímy sme vyhrali , medzi Elitnými ženami brala Blanka opäť 3.miesto a lenka 7.miesto. V age groups Gabika brala tiež tretie miesto medzi W25:29. Myslím si že môžeme byť s našimi výsledkami spokojný na začiatku sezóny sme ukázali že opäť budeme patriť medzi špičku a že sa budeme ukazovať len na tých najvyšších priečkach.